Styl retro – powrót do lat minionych i vintage’owego uroku

Uroda

Styl retro – nostalgia za latami minionymi

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego coraz częściej w modzie, designie czy wystroju wnętrz pojawiają się elementy będące hołdem dla przeszłości? Dlaczego tak wiele osób pragnie otaczać się vintage’owymi przedmiotami i ozdobami? Powrót do stylu retro to zjawisko, które zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie dlaczego i jak styl retro zyskał taką popularność.

Nostalgia za latami minionymi – dlaczego styl retro króluje w modzie i wystroju wnętrz?

Styl retro to powrót do estetyki, która charakteryzowała lata 50., 60. i 70. XX wieku. To styl, który czerpie z elementów przeszłości, takich jak połyskliwe chromy, wzory tzw. grochy, czy charakterystyczne fotele w stylu mid-century. Dlaczego tak wiele osób sięga po ten styl? Najprościej mówiąc, po to, aby przeżyć swoją czasoprzestrzeń i wyrazić poczucie współczesnej estetyki. Styl retro jest bowiem odzwierciedleniem naszych pragnień, które nakazują nam czasem chociażby chwilę zatrzymać się i poczuć klimat minionych lat.

Styl retro w modzie

Styl retro to przede wszystkim wizyta w szafie naszych babć i mam – to właśnie z tamtych lat czerpią projektanci, którzy projektują mody odwołujące się do lat przeszłych. Króluje przede wszystkim moda lat 50. i 60. XX wieku – to właśnie neonowe sukienki, muchy i buty na koturnie definiują styl retro. Często jednak projekty te mają nowoczesny akcent, np. efektowne koronki w neonowych kolorach.

Styl retro w wystroju wnętrz

W ostatnich latach styl retro zyskał wyróżniające miejsce w dziedzinie wystroju wnętrz. Wszyscy, którzy kochają styl retro, szybko mogą poczuć się w swoim mieszkaniu jak w latach 50. i 60. XX wieku – retro jest wszak nie tylko stylem, ale także klimatem, który powoduje, że nasze mieszkanie nabiera charakteru. Powstają właśnie takie miejsca, jak retro bary, kawiarnie czy miejsca do pracy, które można odwiedzić, aby poczuć tę głęboką nostalgię za minionymi latami.

Czym charakteryzuje się styl retro?

Styl retro to przede wszystkim charakterystyczne, klasyczne kształty, geometryczne wzory i zwracające uwagę kolory. Nic więc dziwnego, że do stylu retro pasują najlepiej meble, które są nie tylko atrakcyjne dla oka, ale także wykonane w dobrym stylu. Nieco retro klimatu dodaje także zastosowanie rozmaitych dekoracji stylizowanych na przeszłość. To właśnie te elementy dają nam możliwość wniesienia do naszego mieszkania odrobinę klimatu przeszłości.

Styl retro – podsumowanie

Styl retro to po prostu konieczność przypomnienia sobie, jak wyglądała estetyka, jaką panowała kiedyś w naszym społeczeństwie. To także sposób na spędzanie czasu, na odprężenie i poczucie, że mamy trochę czasu na cofnięcie się w czasie. Styl retro to klimat, który coraz częściej pojawia się zarówno w modzie, wystroju wnętrz jak i w życiu codziennym. I tak długo, jak pobudza on pozytywne emocje i skłania do refleksji nad przeszłością, niewątpliwie będzie jednym z najatrakcyjniejszych trendów.