Sposoby na ochronę skóry przed starzeniem się i zmarszczkami

Uroda

W każdym wieku chcemy wyglądać młodo i pięknie. Niestety, upływający czas nie jest naszym sojusznikiem i wraz z upływem lat nasza skóra traci jędrność i elastyczność. W rezultacie pojawiają się pierwsze zmarszczki. Warto więc pomyśleć o ochronie swojej skóry przed starzeniem się i zmarszczkami.

 1. Zadbaj o odpowiednią dietę
  Dobra dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i urody skóry. Staraj się więc zdrowo się odżywiać i spożywać produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze. Należy pamiętać, że mocno przetworzone produkty spożywcze, tłuste potrawy i fast food są szkodliwe dla naszej skóry. Zamiast tego stawiaj na owoce, warzywa, orzechy i zdrowe tłuszcze.

 2. Chron przed słońcem
  Ekspozycja na słońce jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV, noszenie kapelusza i okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie intensywnego słońca w godzinach największego nasilenia.

 • Stosuj kremy z filtrem UV, ochrona powinna wynosić co najmniej SPF 30.
 • Stosuj kremy przeciwsłoneczne nawet w chłodne dni, gdy na zewnątrz jest pochmurno.
 1. Regularnie oczyszczaj i nawilżaj skórę
  Regularne oczyszczanie skóry jest ważne nie tylko dla ochrony przed zanieczyszczeniami, ale również dla zapewnienia skórze odpowiedniego nawilżenia.
 • Oczyszczanie twarzy powinno odbywać się dwa razy dziennie.
 • Wybieraj kosmetyki do skóry zgodne z jej typem i potrzebami.
 1. Zrezygnuj ze złych nawyków
  Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu to nawyki szkodliwe dla zdrowia, ale także wpływające niekorzystnie na kondycję skóry. Oba te czynniki przyspieszają proces starzenia się skóry i powodują powstawanie zmarszczek. Dlatego warto z nimi zerwać.

 2. Ćwicz regularnie
  Ćwiczenie nie tylko wpływa na naszą sylwetkę, ale również na stan naszej skóry. Regularna aktywność fizyczna zwiększa krążenie krwi i wpływa korzystnie na jędrność skóry.

Podsumowując, proces starzenia się skóry nie jest czymś, co możemy zatrzymać, ale jest wiele sposobów na opóźnienie tego procesu. Dbaj o swoją dietę, chron swoją skórę przed słońcem, regularnie oczyszczaj i nawilżaj skórę, zrezygnuj ze złych nawyków i ćwicz regularnie. Pamiętaj, że pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia.