Jak wybrać odpowiedni kolor cienia do powiek do swojej karnacji

Uroda

Jak dobrać odpowiedni kolor cienia do powiek? Nie jest to łatwe, szczególnie gdy stajemy przed półką pełną różnych odcieni cieni do powiek. Jednym z najważniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę, jest karnacja. Odpowiednio dobrany kolor może wzmocnić naturalne piękno oczu, dodać blasku spojrzeniu i podkreślić urodę.

 1. Zrozumienie swojej karnacji

Przed wyborem cienia, należy zrozumieć swoją karnację. Jest ona podstawowym czynnikiem, który wpływa na dobór koloru cienia do powiek. Karnacja dzieli się na trzy główne typy – jasną, średnią i ciemną. Istnieją również różne podtypy w obrębie każdego z tych typów, ale te trzy podstawowe są wystarczające, aby wskazać kierunek wyboru koloru cienia.

 1. Wybieranie kolorów dla jasnej karnacji

Dla jasnej karnacji najlepiej wybierać cienie o delikatnych, pastelowych odcieniach. Lekko różowe, fioletowe i jasnoniebieskie odcienie będą idealne do podkreślenia zielonych i niebieskich oczu, a odcienie brudnego różu i brzoskwiniowe uzupełnią naturalny odcień skóry.

 • Błękitne i szare oczy – szary, niebieski, srebrny, lub fioletowy

 • Zielone i szare oczy – jasnoróżowy, jasnoniebieski, zgaszony pomarańczowy, lub jasny fiolet

 1. Wybieranie kolorów dla średniej karnacji

Dla osoby o średniej karnacji najlepszym wyborem będą cienie o lekko ciemniejszych odcieniach. Odcienie fioletowe, szare, brązowe i różowe będą idealnie pasować do pielęgnowanego spojrzenia. Dla podkreślenia natury oczu, warto wykorzystywać odcienie zieleni, brzoskwiniowe, pomarańczowe i złote.

 • Zielone i brązowe oczy – fioletowy, brązowy, jasny zielony, lub złoty

 • Niebieskie oczy – szary, fioletowy, brązowy lub zielony

 • Brązowe oczy – zielony, beżowy, różowy, lub pomarańczowy

 1. Wybieranie kolorów dla ciemnej karnacji

Dla osoby o ciemnej karnacji najlepiej wybierać głębokie, ciepłe odcienie cieni. Odcienie brązu, zielone, pomarańczowe, czerwone i złote będą idealne, aby ożywić spojrzenie. Kolory takie jak fiolet, róż oraz jasne odcienie nie będą idealnym wyborem dla ciemnej skóry.

 • Zielone, brązowe oczy – zielony, złoty, brązowy, lub różany

 • Niebieskie i zielone – zielony, różany, lub fioletowy

 • Brązowe oczy – pomarańczowy, czerwony, lub złoty

 1. Podsumowanie

Dobierając kolor cienia do karnacji, najlepiej zawsze postawić na harmonię. Kolor powinien pasować do karnacji i wydobywać naturalną urodę oczu. Nie warto zmuszać się do noszenia kolorów, które nie pasują do skóry i oczu. Podczas wyboru koloru, warto również pamiętać o okazji i rodzaju makijażu, który chcemy uzyskać. Nie trzeba koniecznie trzymać się sztywnych reguł, warto eksperymentować i odkrywać nowe możliwości.