Sposoby na efektowną aranżację balkonu – mała przestrzeń, duża inspiracja

Uroda

Małe przestrzenie z powodzeniem można zagospodarować na przyjemne miejsce do wypoczynku. Balkon to często zapomniane miejsce w domach i mieszkaniach, ale z kilkoma trikami aranżacyjnymi, można zmienić go w mały raj na ziemi. W artykule przedstawiam różne sposoby na efektowną aranżację balkonu, które pomogą Ci w wykorzystaniu jak największej przestrzeni.

  1. Optyczne powiększenie balkonu

Aby sprawić wrażenie większej przestrzeni na balkonie, należy zastosować kilka trików. Dobrym pomysłem jest użycie jasnych kolorów na ścianach, meblach i dodatkach dodając dodatkowo światła dekoracyjnego. Małe meble i akcesoria zamiast dużych kanap i krzeseł, pozwolą wykorzystać dostępną powierzchnię bez zagracenia jej.

  1. Zielone ściany

Rośliny na balkonie nie tylko stanowią dekorację, ale także dostarczają świeżego powietrza i ułatwiają relaks. Wąski balkon można ocienić korzystając z donic z zielenią ułożonych w pionie, dzięki czemu stworzymy “zieloną ściankę”. Świetnym rozwiązaniem dla minimalnej przestrzeni będą też pojemniki podwieszane, które pozwolą na niski koszt i efektowną dekorację.

  1. Klimatyczne oświetlenie

Kluczowe jest też odpowiednie oświetlenie. Źródła światła warto umieścić wokół balkonu, preferując lampki o niskiej mocy. Oryginalnym pomysłem jest zestawienie oświetlenia z roślinami, co z pewnością pozwoli stworzyć nietuzinkową aranżację, na którą nikt nie przejdzie obojętnie.

  1. Wybór mebli

Wybór mebli to też kluczowy aspekt, który ma wpływ na efektowną aranżację balkonu. Wąski balkon można umeblować cienkimi meblami, takimi jak krzesła i stół składane. W przypadku mniejszych balkonów dobrą opcją będą też siedziska wbudowane w ścianie, które pozwolą oszczędzić miejsca. Rozkładany fotel lub leżak też będzie dobrą propozycją.

  1. Pełna integracja z otoczeniem

Wyjście na balkon zawsze kojarzy się z ucieczką od zgiełku naszej codziennej rzeczywistości. Przy odrobinie kreatywności, można z całego balkonu zrobić Miniogród, który będzie płynnie łączył się z otoczeniem i pozwoli cieszyć się zielenią. Do pasujących do tej koncepcji mebli należą choćby fotel wiszący lub huśtawka łukowa, dająca poczucie beztroskiego wypoczynku.

Podsumowując, dobrze zagospodarowany balkon to miejsce, gdzie możemy odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Niezależnie od wielkości balkonu, ważne jest, aby zachować harmonię między kolorami i dodatkami. Dobra aranżacja balkonu zapewni nie tylko komfort, ale również estetykę i pozwoli na cieszenie się przestrzenią każdego dnia.